Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu


Linki


Historia

    W 1960 roku mieszkańcy Krzydliny Wielkiej postanowili założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszym prezesem został Józef Dżumyk, zastępcą Władysław Aleksandrowicz, naczelnikiem Władysław Lechociński, skarbnikiem Antoni Pawłowski, a sekretarzem Wacław Sielicki. Jednostka liczyła 23 strażaków. Posiadny sprzęt- wóz konny, motopompa, 10 odcinków węża, 3 "sikawki". Był on przechowywany u gospodarzy w centrum wsi.

    Zadaniem OSP było między innymi: gaszenie pożarów, pogadanki w szkołach, kontrole p/poż w Krzydlinie Wielkiej oraz okolicy. Zarząd OSP w 1963 roku podjął uchwałę o budowie remizy. Strażacy, mieszkańcy wsi oraz uczniowie szkoły podstawowej pod kierownictwem Pana Wincentego Sielickiego przystąpili do rozbiórki budynku. W miejscu gdzie miała powstać remiza- czyszczono cegły, wyrównywano teren, wywożono gruz. W 1964 r. zbudowano zbiornik p/poż i zamontowano syrenę elektryczną. Zaczęto również gromadzić materiał do budowy. W 1965 roku strażacy otrzymali samochód wojskowy "Doczka", który garażował w Kółku Rolniczym w Krzydlinie Wielkiej.

    W 1967 roku zawiązano Społeczny Komitet Budowy Remizy i rozpoczęto budowę budynku. Brali w niej udział nie tylko strażacy, ale i mieszkańcy wsi w czynie społecznym. Do celów transportowych OSP otrzymała samochód ciężarowy Star 20, który służył przy budowie oraz do przewożenia sprzętu p/poż w razie alarmu. Budowa remizy trwała 2 lata- zakończona w 1969 roku. Przy remizie powstała również świetlica, w której mieścił się "Klub Ruchu". Zaczął on swoją działalność w 1973 r. , a zakończył w 1987. W tym też roku wykonano ogrodzenie wokół remizy. Rok pózniej wycofano z ekploatacji Stara 20 ze względu na zły stan techniczny i zastąpiono go przyczepą ciagnikową. W 1978 roku straż otrzymała od Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Wołowie samochód pożarniczy Star 25 GBAM 2,5/8, którym jeździła do 1993 roku.

    Strażacy oprócz swoich obowiązków brali również udział w zawodach pożarniczych. W 1978 roku zajęli I miejsce w województwie. W nagrodę otrzymali telewizor oraz przelot samolotem nad Wrocławiem. Wielkim osiagnięciem było zdobycie III miejsca na zawodach krajowych w Kalsku. W 1981 dh. Józef Dżumyk przestaje być prezesem po 20 latach działalnosci. Nowym prezesem zostaje dh. Antoni Pawłowski. Zarząd OSP podejmuje uchwałę o honorowym członkowstwie dożywotnim Józefa Dżumyka. W 1993 roku w ramach współpracy pomiędzy miastami Graben-Neudorf w Niemczech a Wołowem, z inicjatywy niemieckiego komendanta OSP przekazano na rzecz Miasta i Gminy Wołów samochód pożarniczy typu GBA 1,5/16 marki Mercedes 1113D. Władze samorządowe uznały za zasadne przekazać go jednostce OSP w Krzydlinie Wielkiej. W 2004 roku przeprowadzono kapitalny remont budynku remizy oraz przebudowano bramy garażowe. Wiosną 2007 roku OSP otrzymała drugi samochód pożarniczy GBM 2,5/8 marki Star 200. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Wielkiej dysponuje dwoma wozami bojowymi oraz liczy 40 członków.


Najnowsze zdjęcia:


Darmowe statystyki